çocuk

2 YAŞ SENDROMU

3 YAŞ SENDROMU

Bu dönemde yaşanan bütün zorlukların esas sebebi çocucuğunuzun herşi kendisi ve tek başına yapma istemesidir. Bu yaştaki çocuklar ben merkezcildir. Üzgünüz ki bu süreç sadece 2-3 yaş sendromuyla sınırlı değildir.İlerleyen yıllarda da görülecektir. Bu dönem ebeveynler için çok fazla inişli çıkışlı geçebilir.Hazırlıklı olmalısınız.

2-3 YAŞ DÖNEMİNİ  EN BAŞARILI ŞEKİLDE ATLATMANIZ İÇİN PÜF NOKTALAR:

COCUK RESİMLERİ

  • ÇOCUKLARI YAŞLARINA UYGUN ORTAMLARDA BULUNDURUN

Tabi ilk aklınıza gelen oyun parkları. EVET doğru bildiniz. Bu hem bedensel ve zihinsel hem de sosyal hayata uyum sağlama süreci için en pratik ve etkili yöntemlerden biridir. Bu hem onların mutlu ve enerjik olmalarını sağlar hem de yaşıtlarını görmenin güveniyle inatçılık duygusunu en aza indirgeyebilirsiniz. Mesela parkta annesinin sözünü dinleyen bir çocuğu gösterip ne kadar güzelannesinin sözünü dinliyor ve çok mutlular denilebilir. Pozitif olumlu örnekler verip bilinçaltına işleyebilirsiniz.

  • MUTLU OLACAĞINI HİSSETTİĞİNİZ AKTİVİTELER YAPIN

Çocukların gelişimi için olumlu etkileyecek çocuk şarkıları açıp dans edebilirsiniz.Boyama kitabı alıp birlikte boyama yapabilir. Bu sayede hem keyifli vakit geçirebilir hem de renkleri öğrenme ve ince kaslarının gelişmesinde etkili olabilirsiniz. Keçeden yapılan AKTİVİTE KİTABInı yapmak sizin için bile çok eğlenceli olabilir.

kitap

DİKKATİNİ FARKLI YÖNLERE ÇEVİRİN

Bu hem çocuğunuzun sakinleşmesini sağlar hem ebeveynlerin sinirlenmesini ve durumun daha kötü boyuta gitmesini engeller. Sevdiği bir oyuncağa ,eşyaya dokundurabilir yada pencereden dışarı baktırıp sokakta neler olduğunu anlatabilirsiniz. İlk başlarda hemen susmayabilir yada zevkine göre ağlamaya devam edebilir .Siz sabırlı olun ve istikrarınızı koruyun. Unutmayın o henüz hayata karşı çok acemi ve henüz neyin doğru davranış olduğunu ayırt edemeyecek kadar küçük.

çocuk

  • SERBEST BIRAKIN

Çocuklar hergün serbest ve özgür olmalılar.Bu kural koymak dışında bir harekettir. İstediği oyuncağını istediği yere koymasına izin verin. Mesela yemek yemeği tek başına yapmak isteyebilir. Dökersin ben yedireyim yada bunu dökmezsen izin veririm gibi şartlar koymayın.O zaten tek başına yemeyi ne kadar çok tercih ederse o kadar daha düzgün yemek yiyebilme süresi gelişme gösterecektir. Hangi parka gitmek istediğini bırakın o karar verin bu onun mutlu olması için yaplan aktivite sizin için değil.

  • YETİŞKİN GİBİ DAVRANIN

Yetişkin gibi davranmak kendine olan güvenini güçlendirecektir.Bu oyuncaklar senin .Sen bunları toplayıp odana götürebilirsin demek onu mutlu eder.Ama burayı dağıttıysan sen toplayacaksın emrivakicümleler hoşlarına gitmeyecek ve toplamayacaklardır. Her davranışın püf noktası GÖZLERİNİN İÇİNE GÜLÜMSEYEREK BAKMAKTIR.Otoriter bir ses tonuyla değil. Ciddi bir bakışla değil.Kızma hiç değil.

SONUÇ

Sert olmak bir çözüm değildir.Bu bir süreç ve geçecek . Ne zaman geçecek derseniz motor ve iletişim becerileri geliştiği zaman.

 

Leave a Reply